niedziela, 31 maja 2015

#4: Zabłądziłam

Tytuł: Zabłądziłam
Autor: Agnieszka Olejnik
Seria: Seria z fasonem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014 rok
Ilość stron: 312
Kategoria: literatura obyczajowa
Ocena: 10/10

Opis: Pamiętacie, jak w dzieciństwie wasza matka chciała trzymać was blisko siebie, zachowując się przy tym jak kwoka? Przypominacie sobie chwile, gdy wasz ojciec chciał wiedzieć o was wszystko, a wy tak bardzo pragnęliście swobody i prywatności?
To współczesna powieść obyczajowa, przy której wzruszą się córki, matki i babcie.
Wciągająca jak filmowa historia, przejmująco napisana, psychologicznie przekonywująca opowieść o szesnastoletniej Majce, o jej wchodzeniu w dorosłość, o dojrzewaniu, o pierwszej miłości, o dorastaniu do miłości, także fizycznej; o lękach i niepewności, o radzeniu sobie z demonami przeszłości (traumatyczne doświadczenia samobójstwa rodzeństwa) i niełatwą „dorosłą” teraźniejszością (depresja rodziców, niechciana ciąża), o odpowiedzialności, popełnianiu błędów i ich mozolnym naprawianiu. O wielkiej pozytywnej sile i energii, jakie drzemią w młodości, o tym, że „nie ma takiego dołka, z którego nie można by się wygrzebać”, że trzeba uwierzyć w siebie i w drugiego, bo to pomaga poskładać rozpadający się świat.

OD CZASÓW TERAKOWSKIEJ NIE BYŁO TAK MOCNEJ, PRAWDZIWEJ KSIĄŻKI O MŁODZIEŻY, JEJ ŚWIECIE, JEJ LĘKACH I TĘSKNOTACH.

Zapraszam do rozwinięcia!

Maja jest szarą myszką, która nigdy nie wyróżnia się wśród swoich rówieśników. Nie była taka od zawsze, ale od czasu samobójstwa jej starszej siostry Kai. To właśnie Majka cztery lata wcześniej znalazła ciało swojej siostry w wannie. Od tego momentu Maja przestała się czymkolwiek interesować, rozpoczęła życie bez marzeń, planów na przyszłość i bez nadziei. Kiedy pewnego dnia dowiedziała się, że pewien chłopak o imieniu Aleksander w swojej rodzinie również ma samobójce, połączyła ją więź z tym chłopakiem. W końcu ta niepozorna więź przerodziła się w miłość, lecz nie obyło się bez problemów. Majka zaszła w ciążę, Alek wyjechał, nie wiedząc nic o ich wspólnym dziecku. Niedługo potem dziewczyna zerwała kontakt ze swoim chłopakiem, ale nie mogła liczyć na wsparcie ze strony swojej matki, która zamknęła się w sobie tuż po śmierci Kai. Z pomocą przychodzi ciotka Alka, która namawia dziewczynę, żeby powiedziała Alkowi o dziecku, jednak Maja nie chce tego zrobić i wini siebie za to, że zaszła w ciążę. Otrzymuje wielkie wsparcie od swojego kolegi Mateusza, który z chęcią jej pomaga. Mama Mai postanawia się zmienić i zająć córką, która jej pozostała. W końcu Alek dowiaduje się o dziecku, ale myśli, że nie jest ono jego, tylko kolegi Mateusza. Kiedy robi mu awanturę, dowiaduje się prawdy, ale ma za złe Mai, że mu nic nie powiedziała.

Świat jest dziwny. Ludzie są dziwni. My jesteśmy dziwni. I miłość jest dziwna.

Bohaterowie tej książki są bardzo silni emocjonalnie. Każdy musiał mierzyć się z przeszłością, ale Maja i Alek robili to na dwa różne sposoby. Majka zamykała się w sobie i odrzucała wszystko, co przypominało jej siostrę, a Alek robił wszystko na odwrót - imprezował, pił, brał narkotyki. Postanowił pozostać w świecie swojego martwego brata. Kiedy obydwoje przebywali ze sobą, odnaleźli w sobie bratnie dusze i nauczyli się żyć, odsuwając traumy młodości w kąt. Pomimo tego, te właśnie skutki samobójstw ich rodzeństw dawały o sobie znać w najmniej odpowiednich momentach.

Bardzo podziwiam Agnieszkę Olejnik za to, jak bardzo wciągnęła mnie w tę cudowną historię, bo w cale nie jest łatwo napisać bardzo dobrą młodzieżówkę, a jej w pełni się to udało. Całość zostawia ogromny ślad na naszej psychice i gwarantuję Wam, że tak cudownej książki nie zapomnicie już do końca życia. Jestem bardzo dumna z pani Olejnik, przede wszystkim za to, że to właśnie Polka napisała tą książkę, bo jest ona szczera i niezwykła, a historia w niej przedstawiona jest coraz częściej spotykana wśród młodzieży.

Zastanawiam się nad znaczeniem określeń "złamane serce" albo
"serce mi pęka". Musiał je wymyślić ktoś, kto bardzo kochał
i został porzucony. Chociaż właściwie nie czuję się tak, jakby moje serce
było złamane czy pęknięte. Mam raczej wrażenie, że mi je wyrwano
i w mojej klatce piersiowej zieje wielka dziura, do której ktoś nawrzucał
kamieni albo jakiegoś ostrego żelastwa. I dlatego jest tak ciężko,
że aż nie można oddychać. I dlatego tak boli. Zahacza o żywą tkankę,
kaleczy. Wszystko w środku mam poharatane, poszarpane.
Tak się właśnie czuję.

Jestem bardzo zadowolona z tego, że autorka nie skupiła się tylko na Mai i Alku, ale na całym otoczeniu. Przedstawiła problemy, które znajdowały się dokoła głównych bohaterów, na przykład w ich rodzinach, w szkole, wśród znajomych. Ta powieść jest starannie dopracowana i bardzo naturalna. Niejednokrotnie można dostrzec w fabule swoje własne losy, albo naszych znajomych. Można też przypomnieć sobie uczucia, które kiedyś przeżywaliśmy, bo książka ta jest bardzo emocjonalna. A gdy głębiej wciągniemy się w tą lekturę, odnajdziemy wiele cennych rad, które przemyca nam autorka. Bo "Zabłądziłam" to powieść, której się nie czyta, lecz ją przeżywa.

Najlepsze w tej książce jest zakończenie, kiedy wszystko wraca do normy, ale tak na prawdę nie jesteśmy pewni, co będzie dalej i czy Maja z Alkiem znów będą razem, czy może tylko utrzymają kontakt dla dobra dziecka.

Wiesz, czasem w życiu jest tak, ze trzeba skoczyć na głęboką wodę, bo jeżeli się stchórzy, to po prostu... może nie być drugiej szansy.

Po przeczytaniu tej książki, całkowicie zmienił się mój światopogląd i teraz inaczej myślę i reaguję na pewne rzeczy. Nadal jestem na etapie dojrzewania, a książka ta właśnie o tym opowiada, przez co wzbudziła we mnie wiele pozytywnych emocji. A co tak naprawdę jest w niej takiego niezwykłego? Myślę, że odpowiedzialność, do jakiej przyzwyczaić się musieli Maja i Alek. Zachwycił mnie opis przebiegu ciąży Majki oraz uczuć temu towarzyszących. Jak najbardziej polecam.


4 komentarze :

 1. Uwielbiam czytac książki, a że tej jeszcze nie miałam szansy mieć w swoich rękach, chętnie przeczytam :)

  Zapraszam do siebie
  another-view-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaje się być bardzo ciekawa:) Z chęcią ją kiedyś przeczytam:)
  http://x-the-second-half-of-life-x.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny post :) wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Zostaw ślad swojej obecności :)